آمریکا یک گام به استیضاح ترامپ نزدیک تر شد

شهادت وکیل سابق دونالد ترامپ در کنگره، احتمال استیضاح رئیس جمهور آمریکا را بیشتر کرد و اکنون کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا میخواهد درباره این شهادت و احتمال کارشکنی ترامپ یا اطرافیانش در راستا اجرای عدالت و سوءاستفاده از قدرت، تحقیق گسترده ای را شروع کند.

آمریکا یک گام به استیضاح ترامپ نزدیک تر شد

به گزارش شرق، در این باره جرولد نیدلر، رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام نموده است از روز گذشته حدود 60 نهاد و شخص درخواست هایی در زمینه همکاری با کمیته تحقیق دریافت خواهند کرد.

به عقیده نیدلر، رئیس جمهور ایالات متحده با اقدامات خود در جهت اجرای عدالت مانع تراشی نموده است. اما اینکه چنین تحقیقاتی به استیضاح ترامپ منجر گردد، هنوز تعیین نیست و هر گامی در زمینه استیضاح به نتایج این تحقیقات و مهم تر از آن، به همکاری جمهوری خواستار کنگره بستگی خواهد داشت.

ترامپ بار ها انجام هرگونه تخلف و اقدام برای ایجاد مانع در جهت اجرای عدالت را رد نموده و دموکرات ها را به کوشش برای مقصرشناختن او بر اساس اتهامات بی اساس نموده است. مایکل کوهن در شهادت خود در کنگره، رئیس جمهور آمریکا را فردی شیاد، فریب کار و نژادپرست دانست و مدارکی در اثبات شهادت خود ارائه کرد.

ترامپ ایراد شهادت مایکل کوهن در کنگره آمریکا هم زمان با سفر خود به ویتنام برای مذاکره با رهبر کره شمالی را به باد انتقاد گرفت و در توییتی نوشت: اینکه دموکرات ها برای یک فرد دروغ گو و متقلب محکوم شده در جلساتی علنی جلسه پرسش و پاسخ برگزار می نمایند و این کار را هم زمان با یک نشست هسته ای بسیار مهم با کره شمالی انجام می دهند، نشان دهنده یک سقوط جدید برای سیاست آمریکا بوده و نمی توان انکار کرد که در نتیجه مذاکره با کره شمالی تأثیر نداشته است. هرگز چنین کاری هنگامی که یک رئیس جمهور در سفر خارجی بوده، انجام نشده است. شرم آور است.

در این میان، رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین موضع گیری خود علیه رابرت مولر، بازرس ویژه پفراینده تحقیق درباره تبانی ترامپ و اطرافیانش با روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016، باز هم از او انتقاد کرد و گزارش در آستانه انتشار مولر را بی پایه و اساس دانست. انتظار می رود مولر به زودی گزارش خود در این باره را تسلیم وزیر دادگستری آمریکا کند. رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا، انتقاد های ترامپ علیه مولر و همچنین فشار رئیس جمهور آمریکا بر وزیر دادگستری برای متوقف کردن فرایند تحقیقات بازرس مولر را یکی از مصادیق ممانعت در فرایند اجرای قانون و عدالت از سوی ترامپ مطرح کرد.

اخراج جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی و همچنین مجبورکردن جف سشنز، وزیر دادگستری سابق آمریکا، به کناره گیری از مقام خود نیز از دیگر موضوعاتی است که نیدلر آن ها را در راستای کارشکنی های ترامپ دانسته است.

نیدلر که یکی از نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا به شمار می آید، درباره استیضاح ترامپ با احتیاط سخن می گوید و تأکید می نماید هنوز شواهد و مستندات کافی برای آغاز فرایند استیضاح رئیس جمهور آمریکا به دست نیامده است.

نیدلر که با ای بی سی مصاحبه می کرد، همچنین گفت: هنوز فاصله زیادی با استیضاح رئیس جمهور داریم. ما هنوز حقایق را در اختیار نداریم، اما تحقیقات مناسب را آغاز خواهیم کرد. نتیجه این تحقیقات تعیین خواهد نمود که می توان فرایند استیضاح ترامپ را آغاز کرد یا نه. ما از روز گذشته درخواست هایی را برای دریافت اسناد و مدارکی در این باره به بیش از 60 فرد از کاخ سفید از دونالد ترامپ جونیور، فرزند ترامپ، گرفته تا وزارت دادگستری ارسال کردیم. دموکرات ها اکنون کنترل مجلس نمایندگان را برعهده دارند، اما اکثریت مجلس سنا با جمهوری خواستار است. مهم ترین مانع در جهت استیضاح ترامپ نیز جمهوری خواستار هستند.

پس از اظهارات رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان، کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوری خواه این مجلس، ادعا های نیدلر را بی اساس دانست و گفت: رئیس جمهور ترامپ هیچ اقدام غیرقانونی انجام نداده که مستوجب استیضاح باشد. به نظر من، نیدلر از همان روزی که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، عزم خود را برای استیضاح او جزم کرد. او قبل از آنکه رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان گردد و اسناد و مدارکی در اختیار داشته باشد، بار ها از استیضاح ترامپ سخن گفت و می خواهد همه را متقاعد کند که راهی جز استیضاح وجود ندارد.

فرایند استیضاح رئیس جمهور آمریکا

بر اساس قانون اساسی آمریکا، استیضاح رئیس جمهور این کشور از دو طریق قابل انجام است؛ دیوان عالی ایالات متحده آمریکا که مهم ترین نهاد قضائی ایالات متحده محسوب می گردد، علیه رئیس جمهور اعلام جرم کند و از کنگره بخواهد که او را به دلیل ارتکاب عمل مجرمانه استیضاح کند.

در روش دوم، کنگره مستقیما وارد عمل می گردد و علیه رئیس جمهور اعلام جرم می نماید. در هر دو روش ابتدا باید موضوع استیضاح به تصویب اکثریت مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا برسد و پس از آن، این مجلس از مجلس سنا درخواست تشکیل دادگاه و محاکمه متهم را بدهد.

این دادگاه در مجلس سنا برگزار می گردد. رئیس دیوان عالی، رئیس دادگاه خواهد بود و سناتور ها به عنوان دادستان حضور خواهند داشت. پس از دفاعیات متهم، سناتور ها رأی خود را اعلام خواهند کرد.

منبع: انتخاب

به "آمریکا یک گام به استیضاح ترامپ نزدیک تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا یک گام به استیضاح ترامپ نزدیک تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید