برگزاری دوره دانشگاهی همکاری با ربات ها در انگلیس

دانشگاه های انگلیس به تازگی دوره ای را ایجاد نموده اند که در آن دانشجویان با ربات ها کار می نمایند تا زمانیکه در آینده وارد بازار کار شدند، برای همکاری با آنها آمادگی پیدا نمایند.

برگزاری دوره دانشگاهی همکاری با ربات ها در انگلیس

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، در آینده، دوره تحصیلی جدیدی در دانشگاه های انگلیس ایجاد خواهد شد که در آن دانشجویان با ربات ها کار خواهند کرد.

گروه هدف این دوره ها دانشجویانی هستند که به عنوان درمانگر، مراقب و کارکنان اجتماعی وارد مشاغل گوناگون خواهند شد.

محققان می گویند: این برنامه دانشگاهی جدید برای یاری به دانشجویانی است که قرار است با ربات های اجتماعی(social robots) کار نمایند. هدف این است که این دانشجویان با همکارهای خود که ربات خواهند بود، راحت تر باشند.

ربات های اجتماعی، ربات های خودمختار هستند که با پیروی کردن از رفتارها و قوانینی که مربوط به نقش آنها است، با انسان ها یا سایر واحدهای فیزیکی خودمختار تعامل و ارتباط برقرار می نماید. براساس این تعریف ربات اجتماعی باید تجسم فیزیکی داشته باشد.

طراحی یک ربات خودمختار اجتماعی بسیار چالش برانگیز است، چرا که ربات احتیاج به یک مفسر صحیح از رفتارها و واکنش های متناسب مردم دارد، اگرچه چنین مفسری همچنان وجود ندارد. همچنین، بسیاری از ربات های اجتماعی به طور بخش بخش یا به طور کامل کنترل از راه دور می شوند.

اخیرا یک نظرسنجی اجرا شده است که نشان می دهد، تقریبا 40 درصد از مردم از این موضوع ترس دارند که ربات ها شغل شان را از آن ها خواهند گرفت.

اوایل سال جاری بود که سرویس سلامت همگانی(NHS) انگلیس اظهار داشت، ظرف 20 سال آینده، ربات ها مراقبت های دمانس(زوال عقل) انجام خواهند داد.

سرویس سلامت همگانی چند وقتی است که استفاده از هوش مصنوعی را در سراسر مرکز توسعه داده است تا این ربات ها وظایف معمولی را خود پیگیری نمایند.

محققان موسسه فناوری اسلیگو(Sligo) ایرلند نیز در حال آزمایش یک ربات به نام پارو(Paro) هستند که نسبت به نوازش و گفت وگو عکس العمل نشان می دهد.

جان پندر یکی از محققان موسسه فناوری اسلیگو اظهار کرد، شواهد موجود مبنی بر آن است که در آینده هوش هیجانی ربات ها را قادر می سازد که در زندگی افراد آسیب پذیر جامعه تغییراتی جدی ایجاد نمایند.

محققان می گویند: فناوری ساخت ربات های اجتماعی از دهه های گذشته به وجود آمده است.

گرچه بسیاری از مردم راجع به کار کردن با آن ها احساس ناراحتی می نمایند.

این پروژه سه ساله به تازگی شروع شده است و محققان امیدوارند دانشجویانی که با ربات ها کار می نمایند، تا خاتمه دوره برای کار با ربات ها آماده شوند.

اما مسئله ای که در این میان مطرح می گردد این است که ربات ها چگونه می خواهند مشاغل ما را دستخوش تغییرات نمایند؟

به عنوان مثال، در حوزه درمان، ربات ها به آرامش بخشیدن به بیماران یاری خواهند کرد.

یکی از کاربردهای ربات ها در مسئله آرامش بخشی استفاده از ربات پارو در موسسه خیریه آلزایمر است تا عملکرد این ربات در زندگی واقعی آزمایش گردد.

گزارش ها حاکی از آن است که 280 میلیون دلار در این حوزه سرمایه گذاری شده است. این پروژه نسل بعدی درمان های نوآورانه نام گرفته است.

جرمی هانت وزیر مشاور در امور خارجه و مشترک المنافع انگلیس خواهان این است که دانشگاهیان و شرکت های فناوری ایده های جدیدی را پیش بگیرند تا درمان، جراحی و مراقبت در طولانی مدت را بهبود بخشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزاری دوره دانشگاهی همکاری با ربات ها در انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری دوره دانشگاهی همکاری با ربات ها در انگلیس"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید