سامانه پوشش دهی نانویی در آستانه صادرشدن به چند کشور

یک شرکت دانش بنیان ایرانی در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو از سامانه پوشش دهی تحت خلأ با نام تجاری پلاسمادژ رونمایی کرد، این سامانه در آینده نزدیک به کشورهایی همچون هند، چین و ترکیه صادر می گردد.

سامانه پوشش دهی نانویی در آستانه صادرشدن به چند کشور

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، علی امیری مدیرعامل شرکت دانش بنیان ایرانی درباره توسعه این سامانه گفت: شکل گیری سرمایه اصلی شرکت با طراحی و ساخت منابع تغذیه ای فراوری پلاسما به ویژه مولدهای فرکانس رادیویی (RF ژنراتورها) در بازه های فرکانسی و توان های مختلف بود که حجم قابل توجهی از آنها در ایران به فروش رسید و صادراتی نیز به کشورهای انگلیس، آلمان و روسیه داشتیم و در حال حاضر نیز با کشورهای هند و ایرلند برای قرارداد نمایندگی فروش در حال مذاکره هستیم.

وی اضافه کرد: هم زمان با طراحی و ساخت منابع تغذیه ای فراوری پلاسما با تجربه ای که داشتیم درگیر ساخت سیستم های پوشش دهی پلاسمای تحت خلأ نیز شدیم، در ابتدا یک نمونه آزمایشگاهی از سیستم فراوری کردیم و در ادامه سیستم را در مقیاس صنعتی برای آب گریز کردن کفش ساختیم. در ادامه، سامانه پوشش دهی تحت خلأ، با نام تجاری پلاسما دژ با بهره گیری از فناوری های پیشرفته، ضمن ایجاد پوششی نانومتری برای ضدخوردگی کردن ادوات و بردهای الکترونیکی و افزایش خاصیت چسبندگی رنگ و رزین و چسب و پوشش دهی تجهیزات پزشکی توسعه داده شد.

وی در ادامه گفت: این پوشش دهی در واقع دو کاربرد متفاوت دارد، یک مورد فعال سازی و تمیزکاری است مثل افزایش چسبندگی رنگ در صنایع خودروسازی و صنایع دیگر که معمولاً در ایران این کار به روش های سنتی مثل شعله گیری و شیمیایی انجام می گردد و دوم پلاریزاسیون پلیمری است که برای کاربردهای آب دوستی، آب گریزی و ضد لک کردن دائمی منسوجات و ادوات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل این شرکت در خصوص بازار خارج از کشور گفت: در حال حاضر کشور هند متقاضی خرید دستگاه و کشور چین متقاضی راه اندازی واحد خدمات این سامانه هستند و همچنین درخواست خدمات از کشور ترکیه هم داشته ایم. این مذاکرات از دو ماه پیش آغاز شده و امیدواریم در آینده نزدیک نهایی گردد و پیش بینی می گردد در چند ماه آینده بالای 500 هزار دلار فروش داشته باشیم.

امیری معتقد است توجیه مالی کاربرد این خدمت در ایران جای کار دارد و با توجه به کاربردهای متفاوت این سامانه و داشتن تأییدیه نانومقیاس که از طرف ستاد نانو به این محصول تعلق گرفته باید روی این مسأله سرمایه گذاری گردد تا کمتر شاهد واردات این خدمات از خارج از کشور باشیم و به موازات آن روی بازار صادرات نیز کار گردد چون با توجه به تجربه هایی که وجود دارد این خدمات در خارج از کشور بسیار شناخته شده است. بنابراین ایجاد تسهیلات برای شرکت در نمایشگاه های خارجی و ارائه توانمندی ها می تواند راه را برای صادرات هموارتر کند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سامانه پوشش دهی نانویی در آستانه صادرشدن به چند کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه پوشش دهی نانویی در آستانه صادرشدن به چند کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید