معدن طلا در 18 قدم سرخ

پرسپولیس در حالی دنبال مهاجم نوک خارجی می شود که همین حالا 5 مهاجم زیر 23 سال در این تیم حضور دارند که تشنه بازی هستند.هر کدام از آنها نیز خصوصیات متفاوتی دارند و البته صاحب استعداد و توانمند .

معدن طلا در 18 قدم سرخ

محمد قراگزلو،نزدیک به یک ماه شده که پرسپولیس دنبال مهاجم می گردد. در واقع بیشتر از اینکه باشگاه و کالدرون دنبال مهاجم نوک خارجی کارآمد و مفید با رقمی متعادل و متناسب باشند این ایجنت های فعال در فوتبال ایران هستند که به هر واسطه ای به باشگاه متصل می شوند تا گزینه خودشان، پیراهن پرسپولیس را به تن کند. هر روز هم شایعه ای به گوش می رسد که کالدرون این را خواسته و آن را نخواسته، باشگاه دنبال فلان مهاجم و است و تا بهمان روز فوروارد خارجی در تمرین سرخ ها حضور خواهد یافت.

پرسپولیس مجموعه بزرگی است و با نگاه میلیونی طرفداران و رسانه ها همیشه در معرض دید و قضاوت نهاده شده است. از طرفی سه قهرمانی متوالی و دبل فصل قبل باعث شده تا توقع طرفداران بالا رفته و بالا بماند. آنها گل نزدن مهاجم جوان شان در جام شهدا و بازی کم اهمیت مقابل سایپا را تاب نمی آورند اما واقعیت پس این قضاوت های سطحی نهفته است. کافی است نگاه ها را به افق دورتری باز کنید و جلوی پایتان را نبینید. آنگاه می گردد به مجموعه فعلی جوان های پرسپولیس دل بست و امیدوار ماند.

پرسپولیس این فصل در حوزه جذب بازیکن زیر 23 سال ورود پررنگی داشته و حالا با در نظر دریافت جوان های فصل قبل که برخی شان در تیم مانده اند شاید کالدرون یک تیم کامل از زیر 23 ساله های توانمند در اختیار داشته باشد که روی برخی هایشان می توان حتی در بازی های بزرگ حساب باز کرد کما اینکه سال گذشته در اوج تنگدستی برانکو از حیث داشتن بازیکن، جوانی مثل سعید حسین پور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا تنه به تنه ژاوی بزرگ زد و کم نیاورد.

درباره روند حضور بازیکنان جوان در تیم اصلی پرسپولیس البته نقدهای فراوانی وارد است. در واقع این اتفاق بر اساس یک پروسه تعیین و اصولی در باشگاه های ما صورت نمی گیرد. متاسفانه در این حوزه از آنجایی که محدودیت لیست بزرگسال وجود ندارد، حساسیتی هم دیده نمی گردد و بعضا بازیکنان مستعد و آینده دار این رده سنی سرجهازی بازیکنان نامدار فلان ایجنت هستند و بخشی از پکیج ارسالی آنها به باشگاه های بزرگ محسوب می شوند. برخی بازیکنان زیر 23 سال نیز تنها با رابطه و از راه ناصواب به تیم های بزرگ می رسند و برخی دیگر نیز فقط برای پر کردن لیست این رده در کادر بازیکنان جای می گیرند.

در باشگاه پرسپولیس نیز با احترام به کیفیت و نحوه ورود بازیکنان زیر 23 سال به تیم، به هیچ وجه اصول رعایت نشده و نمی گردد. واقعیت این است که بازیکن جوان حاضر در پرسپولیس اگر آنقدر خوب باشد (مثل مهدوی کیای 17 ساله)که به تیم اصلی برسد، می آید پیراهن را می گیرد و بازی هم می نماید اما اگر به لحاظ فنی اندکی پایین تر باشد باید ابتدا به تیم جوانان یا زیر 23 سال باشگاه یا در صورت داشتن تیم ب به یکی از این تیم ها برود، آموزش ببیند و بالا بیاید. در واقع بعد از حضور در این تیم هاست که سرمربی تیم اصلی، نفرات راهنمایی شده از آموزشگاه یا تیم دوم باشگاه را در تمرینات خواهد دید و چنانچه تشخیص دهد آنها رشد نموده اند نزد خود در تیم اصلی نگه خواهد داشت و کم کم از ایشان استفاده می نماید.

این پروسه ای است که در پرسپولیس و احتمالا هیچ باشگاه بزرگ و کوچک دیگری در فوتبال ایران رعایت نمی گردد اما حالا که لیست زیر 23 سال پرسپولیس تکمیل شده می توان باید به توانایی های آنها دل بست و به آنها قد استعدادشان بها داد.

پرسپولیس در حالی دنبال مهاجم نوک خارجی است که پکیجی از مهاجمان جوان توانمند و آینده دار در اختیار دارد. پنج مهاجم زیر 23 سال که سه تایشان این فصل به تیم اصلی رسیده اند و قرار است یک رقابت فوق العاده بین آنها برقرار باشد. در واقع با آغاز لیگ هر کدام از این بازیکنان که به لیست 18 نفره برسد بازی ابتدایی را برده و چنانچه یکی شان فرصت خودنمایی در میدان را پیدا کند خودش را از بقیه جدا خواهد نمود. این پنج مهاجم و قابلیت های شان البته بر بسیاری از طرفداران پرسپولیس هم پوشیده است اما تا الان کالدرون چیزهایی درباره آنها دانسته و به رگه هایی از این معدن طلا دست یافته که حتما در 18 قدم حریفان به کارش خواهند آمد.

محمدامین اسدی: احتمالا الان شناخته شده ترین جوان پرسپولیس است. اسدی با 20 سال و 6 ماه سن بعد از فاصله دریافت از اتفاقات جاکارتا مورد بخشش برانکو نهاده شد و فصل برایش بد تمام نشد هر چند بدشانس بود که تک گلش به ماشین سازی در کارنامه لیگ و رزومه خودش ثبت نشد.

مهاجم شماره 23 پرسپولیس از احسان ری به عنوان یکی از برترین گلزنان رده جوانان به تیم جوانان و بعد امید پرسپولیس رسید و خیلی زود سر از تیم اصلی درآورد. اسدی که همین حالا عضو تیم المپیک ایران به حساب می آید در بازی با سایپا گل نزن نشان داد اما هرگز استعدادهای او را نمی توان نادیده گرفت.

محمدامین فیزیک بدنی خیلی خوبی دارد، مهارت بازی با توپش روی زمین بالاست، حمل توپ خوبی دارد و در کارهای ترکیبی هم پیروز عمل می نماید اما باید روی چارچوب شناسی اش بیشتر کار کند و روی استایل ضربه آخرش متمرکز گردد. محمدامین قد بلندی دارد اما همیشه تمایل دارد توپ را روی پاهایش بفرستند. او در عبور فردی و کارهای تکنیکی هم مهارت مناسبی دارد اما در قضیه تمام نمایندگی هنوز اعتماد به نفس لازم را پیدا ننموده است.

امیر روستایی: بعد از 25 دقیقه بازی برای پرسپولیس نخستین گلش را برای این تیم زد. مهاجم شماره 20 که 10 روز دیگر 22 سالگی را پشت سر خواهد گذاشت 20 دقیقه مقابل سایپا بازی کرد و تنها چند دقیقه بعد از ورودش به زمین مقابل نیروی زمینی از یک فضای تنگ توپ را به تور نشاند. مربیان رده پایه که بازی هایش را دیده اند می گویند مهم ترین خصوصیت روستایی چارچوب شناسی اوست. او با وعده مربیان پیکان و بازی کردن در تیم بزرگسالان این باشگاه، مثل بسیاری از بازیکنان تیم های پایه پرسپولیس، جوانان سرخپوش را رها کرد و اتفاقا به تیم بزرگسالان پیکان در لیگ برتر هم رسید. روستایی که با اسدی در تیم المپیک هم رقیب به حساب می آید متخصص جاگیری در نقاط کور خط دفاعی حریفان است و با جاگیری خوب ضربه آخر را می زند. او چارچوب شناس ماهری است و خیلی خوب مدافعان را فریب می دهد. در حیطه بازیکنان تکنیکی و آنهایی که زیبا بازی می نمایند او در رده های بالایی نیست اما فوق العاده تاکتیک پذیر نشان داده و دستورات مربیان را اجرا می نماید.

احمدرضا احمدوند: او هم 20 سال سن دارد و برای تیم های پایه مقاومت و سایپا بازی نموده است. احمدوند مهاجم فوق العاده ای نیست اما فیزیکی کار می نماید و اهل دعوا کردن و جنگیدن است. او عاشق مواجهه با مدافعان حریف است و به اصطلاح فوتبالی ها اذیت شان می نماید. احمدوند بازیسازی مدافعان میانی را خراب می نماید و حریف قلدری برای آنهاست. این مهاجم جوان در کناره ها و به عنوان وینگر نیز می تواند بازی کند و علی رغم فیزیکی که دارد بازی با پای بهتری نسبت به بازی هوایی دارد. شاید بازیکن تکنیکی نباشد اما در سطح پایه همیشه مهاجم خطرناکی بوده و بازی مدافعان پیش رویش را تحت تاثیر قرار می دهد.احمدوند در اردوی اخیر تیم امید هم حضور داشت.

مهدی عبدی: دو مربی تیم های پایه پرسپولیس که طی سال های اخیر با عبدی کار نموده اند می گویند هر آنچه یک مهاجم خوب و باکیفیت باید داشته باشد را این مهدی عبدی در اختیار دارد. عبدی از پرسپولیس قائمشهر به جوانان و امید پرسپولیس رسید. او 22 سال دارد و سال گذشته برای مدتی به بادران رفت اما آنجا ماندنی نشد. شاید به لحاظ فیزیکی چندان توانمند نباشد اما بسیار دقیق ضربه می زند و در هر لحظه با هر جای پایش می تواند گل بزند. دقت در ضربه به توپ ویژگی شاخص اوست ضمن اینکه فوق العاده باهوش است و در بازی هوایی هم به اندازه بازی روی زمین تبحر دارد. مربیان او می گویند توپ هایی که فکرش را هم نمی کنید از هر جایی وارد دروازه حریف می نماید و با اینکه خیلی توی چشم نیست اما مهاجم کاملی است. عبدی فصل قبل به صورت مشترک آقای گل امیدها شد. 24 گل زد و 14 گل ساخت. او در آستانه پیوستن به نساجی بود که با پرسپولیس قراردادی سه ساله بست.

سعید کریمی: فصل قبل برانکو به شدت طرفدارش بود و با اینکه بدون حضور در تیم های پایه پرسپولیس سر از تیم بزرگسالان در آورد اما ایوانکوویچ نگاه ویژه ای به او داشت. کریمی را پرسپولیسی ها با گل وقت های تلف شده به سپیدرود در جام حذفی می شناسند. کریمی که دو ماه دیگر 20 ساله می گردد در تیم های پایه ذوب آهن رشد نموده و مقطعی در تیم جوانان ایران عضو بوده است. کریمی سال جاری با پیراهن شماره 99 برای پرسپولیس بازی می نماید هر چند در بازی اول جام شهدا در نقش وینگر به کار گرفته شد. او فوق العاده دونده و سختکوش است و ضربه آخرهایش هم بد نیست اما به لحاظ فیزیکی باید شرایط بهتری پیدا کند. کریمی از نظر هوش و تکنیک شرایط قابل قبول و مساعدی به عنوان مهاجم دارد اما برای نواختن ضربات نهایی باید اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند.

منبع: ایران ورزشی

به "معدن طلا در 18 قدم سرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معدن طلا در 18 قدم سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید