مهم ترین نقاط عطف اندروید طی یک دهه اخیر

سیستم عامل اندروید طی ده سال گذشته ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته است. در سال 2010، اندروید به عنوان یک سیستم عامل حرف چندانی برای گفتن نداشت و در آن دوران گزینه هایی مانند سیمبین، سیستم عامل بلک بری، WebOS و ویندوز موبایل از بازیگران مهم این حوزه بودند. اما حالا که قرار است تا چند روز دیگر وارد سال 2020 شویم، اندروید به پرطرفدارترین سیستم عامل بدل شده است. این پلتفرم چگونه به این نقطه رسید و برای رسیدن به این نقطه چه اتفاقاتی اتفاق افتاده است؟ در ادامه به مهم ترین نقاط عطف اندروید طی ده سال گذشته می پردازیم و اهمیت آن ها را برای موفقیت کنونی اندروید مطرح می کنیم.

مهم ترین نقاط عطف اندروید طی یک دهه اخیر

2010: ستاره در حال طلوع

گوگل در سال 2008 اندروید را عرضه کرد و تا انتهای 2009 حضور قابل توجهی در بازار نداشت. در شروع سال 2010، سهم بازار اندروید فقط 5 درصد بود ولی در نیمه سال به 13.8 درصد و تا انتهای سال به 24.5 درصد رسید و به همین خاطر به دومین پلتفرم بزرگ دنیا بدل شد.

از جمله مهم ترین گوشی های اندرویدی در این سال می توانیم به موتورولا Droid، سامسونگ گلکسی اس و HTC Desire اشاره کنیم. اگرچه گوشی های سری گلکسی اس در حال حاضر شهرت زیادی دارند، اما در آن موقع این گوشی Droid بود که توانست توجهات زیادی نسبت به اندروید به عنوان رقیب سیستم عامل آیفون جلب کند.

اما در نهایت اهمیت تمام این پیروزیت ها به پای یکی از نقاط عطف اندروید که در خاتمه این سال رخ داد، نمی رسند. گوگل در دسامبر 2010 در کنار گوشی سامسونگ نکسوس اس از اندروید 2.3 رونمایی کرد. این اندروید موسوم به نان زنجبیلی (Gingerbread) را می توان مهم ترین نسخه اندروید در نظر گرفت که تا سال 2017 به عنوان رکن اساسی سرویس های گوگل پلی انجام وظیفه می کرد. در آن موقع، این نسخه توانست اندروید را به شهرت زیادی برساند و آمار قابل توجهی را برای گوگل به ارمغان بیاورد.

2011: آماده سازی زیرساخت ها

نقاط عطف اندروید در سال 2011 در آن موقع ظاهرا اهمیت چندانی نداشتند اما حالا که گذشته را مرور می کنیم، می توانیم اهمیت زیاد این اقدامات را درک کنیم. در ماه فوریه 2011 گوگل اندروید 3 موسوم به کندوی عسل (Honeycomb) را برای تبلت ها معرفی کرد که این کوشش با پیروزیت روبرو نشد. در همان ماه، از گلکسی اس 2 رونمایی شد که سامسونگ تا همین الان توانسته این سری گوشی ها را روانه بازار کند و هرساله میلیون ها عدد از آن ها را به فروش برساند. از دیگر گوشی های اندرویدی مهم این سال می توانیم به HTC Thunderbolt و موتورولا Droid X اشاره کنیم.

با این حال، بار دیگر این نرم افزار بود که در سال 2011 ماهیت اندروید را تثبیت کرد. در ماه ژوئن گوگل از اندروید 4 موسوم به بستنی حصیری (Ice Cream Sandwich) رونمایی کرد که رابط کاربری مدرن تر و ساده تری را به ارمغان آورد. ضمناً نباید قابلیت هایی مانند بهبود قابل توجه در عملکرد سیستم عامل را از قلم بیندازیم. به صورت خلاصه، اندروید نان زنجبیلی بیشتر مناسب خوره های تکنولوژی بود ولی اندروید 4 این پلتفرم را برای استفاده عموم کاربران آماده کرد.

2012: افزایش اهمیت سخت افزار

در پی پیروزیت و امکانات قابل توجه اندروید 2.3 و اندروید 4، شرکت های سازنده پیروز شدند گوشی های کاربردی و جذاب مبتنی بر اندروید را روانه بازار نمایند. در سال 2012 از لحاظ نقاط عطف اندروید می توان به موارد زیادی اشاره نمود که تقریبا تمام آن ها با گوشی های باکیفیتی که در این سال عرضه شدند، ارتباط دارند.

از بین این گوشی ها، می توانیم گلکسی اس 3، تبلت نکسوس 7، گلکسی نوت 2، گوگل نکسوس 4 و HTC وان ایکس را نام ببریم. تمام این گوشی ها در تعریف تجربه کاربری اندروید نقش مهمی را ایفا کردند و گوشی های پرچم دار اندرویدی از لحاظ سخت افزاری بالاخره توانستند به رقیب قابل توجهی برای آیفون بدل شوند.

2013: گام بلند رو به جلو

در این سال شاهد عرضه اندروید 4.4 موسوم به کیت کت (KitKat) بودیم که رابط کاربری این پلتفرم را تا حد قابل توجهی بهتر کرد. همچنین در این نسخه از اندروید اولین قابلیت های مربوط به فرامین صوتی تعبیه شد و کاربران با گفتن عبارت Ok Google می توانستند به بخش Google Now سر بزنند. همین موضوع در نهایت به مبنای دستیار دیجیتالی گوگل اسیستنت بدل شد. در این سال، گوشی های مهمی مانند HTC One M7، گوگل نکسوس 5، گلکسی اس 4 و گلکسی نوت 3 عرضه شدند. این گوشی ها مورد توجه گسترده ای قرار گرفتند و نام اندروید را به عنوان مهم ترین پلتفرم حوزه موبایل بیش از پیش تثبیت کردند.

2014: ورود به حوزه گجت های پوشیدنی

در این سال، گوگل اندروید 5 موسوم به آب نبات چوبی (Lollipop) را عرضه کرد و ضمناً باید به گوگل نکسوس 6 ساخت موتورولا هم اشاره کنیم که از امکانات قابل توجهی بهره می برد. اندروید آب نبات چوبی زبان طراحی متریال دیزاین (Material Design) را معرفی کرد که برای سال ها به مبنای طراحی این سیستم عامل تبدیل شد. در کنار نکسوس 6 نباید معرفی تبلت جذاب نکسوس 9 را از قلم بیندازیم.

اما در بین نقاط عطف اندروید در این سال، مقام بیشترین اهمیت به معرفی پلتفرم Android Wear می رسد. گوگل در این سال نسخه ای از اندروید را برای ساعت های هوشمند عرضه کرد و شرکت هایی مانند ال جی و سامسونگ هم خیلی زود گجت های مبتنی بر آن را روانه بازار کردند. این پلتفرم بعدها به Wear OS تغییر نام داد و اگرچه ظاهرا اهمیت این پلتفرم برای گوگل فروکش نموده، اما هنوز هم برای بعضی از سازندگان ساعت های هوشمند پلتفرم مهمی محسوب می گردد.

2015: امنیت در مرکز توجه

نقاط عطف اندروید در سال 2015 تحت الشعاع نرم افزار قرار دارند. اگرچه گوشی هایی مانند نکسوس 6P و نکسوس 5x و همچنین گلکسی اس 6 و گلکسی نوت 5 گوشی های فوق العاده ای بودند اما در نهایت این اندروید 6 موسوم به مارشمالو (Marshmallow) بود که سطح این پلتفرم را به طور قابل توجهی ارتقا داد.

اندروید مارشمالو علاوه بر تغییرات ظاهری گسترده، از لحاظ امنیت و حریم خصوصی هم امکانات قابل توجهی را به ارمغان آورد. در این نسخه از اندروید، برای نخستین بار پشتیبانی همه جانبه از حسگر اثر انگشت ارائه شد و ضمناً توسعه دهندگان اپلیکیشن ها ناچار شدند قبل از دستیابی به اطلاعاتی مانند جزییات تماس ها، موقعیت مکانی و پیغام ها از کاربران مجوز دریافت نمایند. این ویژگی ها باعث شدند کاربران اندروید با خیال راحت تری از این سیستم عامل استفاده نمایند.

2016: اوکی، گوگل

گوگل در سال 2016 از دستیار دیجیتالی گوگل اسیستنت رونمایی کرد و به غیر از معرفی خود این سیستم عامل، همچنان مهم ترین نقطه عطف اندروید محسوب می گردد.

گوگل اسیستنت ابتدا در پیغام رسان گوگل Allo و اسپیکر گوگل هوم تعبیه شد. این دستیار هوشمند مانند سیری شرکت اپل یک دستیار دوطرفه است و این یعنی از توانایی پاسخ به درخواست کاربران بهره می برد. این دستیار هوشمند مدتی بعد به گوشی های پیکسل و پیکسل ایکس ال راه پیدا کرد. در همین رابطه باید خاطرنشان کنیم در این سال، گوگل برند نکسوس را کنار گذاشت و به سرمایه گذاری بر برند پیکسل روی آورد.

2017: سالی خوب برای سخت افزار

در سال 2017 شرکت های سازنده با بهره گیری از اندروید 8 موسوم به اوریو (Oreo) پیروز شدند گوشی های قابل توجهی را روانه بازار نمایند. در این سال، گوشی هایی مانند پیکسل 2، هواوی میت 10 پرو، ال جی V30، گلکسی اس 8 و نوت 8 روانه بازار شدند. افرادی که خواهان بهره گیری از دوربین باکیفیت، عمر باتری بالا و عملکرد مناسب بودند، در این سال به گزینه های مناسب زیادی دسترسی داشتند. از این مهم تر، در این سال بعضی پرچم داران اندرویدی از لحاظ سخت افزاری نه تنها حریف قابل توجهی برای آیفون بودند، بلکه از جهاتی آیفون را پشت سر گذاشتند.

2018: دستیابی به پختگی

در ادامه نقاط عطف اندروید باید به سطح جدیدی از بلوغ اندروید در سال 2018 اشاره کنیم. نسخه نهم اندروید موسوم به پای چه در ارتباط با کاربران و چه در رابطه با توسعه دهندگان، آپدیت فوق العاده ای محسوب می گردد.

اندروید پای به لطف بهره گیری از قابلیت Adaptive battery عمر باتری را به طور قابل توجهی افزایش می دهد و مشخصه Digital Wellbeing هم به کاربران یاری می نماید که زمان استفاده از گوشی خود را بهتر مدیریت نمایند. از دیگر امکانات این نسخه از اندروید می توانیم به کنترل بیشتر بر سر نوتیفیکیشن ها و حرکت به سمت ناوبری مبتنی بر فرمان های حرکتی اشاره کنیم. گوگل با این نسخه، بار دیگر نشان داد که اندروید از شایستگی لازم برای عنوان محبوب ترین سیستم عامل دنیا بهره می برد.

2019: توسعه اکوسیستم

در سال 2019 که چند روز دیگر به آخر خط می رسد، گوگل و اندروید تحولات زیادی را پشت سر گذاشته اند. در بخش نرم افزاری، گوگل به نام گذاری خوراکی برای نسخه های اندروید خاتمه داد و جدیدترین نسخه این سیستم عامل صرفا اندروید 10 نام دارد. اگرچه چنین تغییری فقط در حد نام گذاری است، ولی به هر حال خاتمه یک دوران محسوب می گردد.

گوگل در حالی 2020 را شروع می نماید که علاوه بر در اختیار داشتن محبوب ترین پلتفرم پردازشی دنیا، در زمینه های دیگر هم روزبه روز تسلط بیشتری پیدا می نماید. این شرکت علاوه بر Wear OS و دستیار دیجیتالی گوگل اسیستنت برای گجت های هوشمند، به سرعت در حال ورود در عرصه های تازه ای است.

با توجه به اینکه همین حالا گوگل تا حد زیادی در زندگی دیجیتالی کاربران نقش مهمی را ایفا می نماید، باید ببینیم سیستم عامل اندروید طی یک دهه آینده چطور می تواند زندگی کاربران را تحت تأثیر قرار دهد.

7 ویژگی جالب اندروید که احتمالا از آن ها خبر ندارید

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "مهم ترین نقاط عطف اندروید طی یک دهه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین نقاط عطف اندروید طی یک دهه اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید