گزارش، واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه

به گزارش برنامه نگهداری پیشگیرانه، شواهد نشان می دهد که ترکیه هنوز هم به احتمال پیروزی طرح آمریکا خوشبین است و نمی خواهد گزینه عادی سازی روابط با دولت بشار اسد را بر روی میز بگذارد.

گزارش، واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه

به گزارش گروه بین الملل برنامه نگهداری پیشگیرانه٬ در ایستگاه های آغازین بحران سوریه٬ ترکیه مهم ترین دولت حامی و پشتیبان مخالفین بشار اسد بود و نخستین تشکیلات و اجتماعات خارج از کشور مخالفین بشار اسد در استان های مرزی ترکیه شکل گرفت و بعدها٬ کار به جایی کشید که مخالفین اسد در استانبول و آنکارا چندین کنفرانس برگزار و خود را سازماندهی کردند و حتی در استان گازی عنتاب ترکیه٬ دولت خارج از کشور تشکیل دادند.

تشکیلات نظامی ارتش آزاد سوریه٬ ائتلاف ملی انقلابیون سوری٬ دولت موقت خارج از کشور و چندین گروه و تشکیلات دیگر٬ همگی با حمایت آنکارا و دوحه شکل گرفتند و ترکیه٬ استراتژی کوشش برای تغییر نظام سیاسی سوریه را در دستور کار قرار داد.

اما آن سیاست ها به فرجام خاصی نرسید و با ابتکار عمل ایران و روسیه٬ ترکیه نیز به عنوان یک شریک مهم و اثرگذار در چارچوب همکاری منطقه ای آستانه٬ به یکی از ضامنین برقراری آتش بس و کوشش برای اتخاذ راه چاره سیاسی برای گذر از بحران سوریه تبدیل شد.

به همین خاطر٬ حالا و در شرایطی که جنگ با تروریست های تکفیری در سوریه رو به انتها است و بشار اسد حاکمیت سیاسی خود را بر بخش اعظم خاک کشورش اعمال نموده٬ تهران و مسکو به آنکارا توصیه می نمایند که راستا خود را به تمامی تغییر دهد و مجدد با دمشق ارتباط بگیرد، اما ظاهراً اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ چنین نظری ندارد.

توصیه حسن روحانی در خصوص احیای توافق آدانا

در نشست سه جانبه آنکارا که با حضور روسای جمهور ایران٬ روسیه و ترکیه برگزار شد٬ حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ترکیه پیشنهاد کرد که توافق آدانا را احیا نموده و با سوریه رابطه برقرار کند.

علاوه بر ایران٬ مقامات روسیه نیز چنین پیشنهادی به ترکیه ارائه داده و چندین تن از سران احزاب و فعالان سیاسی ترکیه نیز به اردوغان و تیم او توصیه نموده اند که با در نظرگرفتن شرایط امروز سوریه٬ یک بار دیگر با سوریه وارد ارتباط گردد.

تاکید ایران و روسیه بر ضرورت احیای توافقنامه آدانا به این خاطر است که بازگشت به این توافق٬ همکاری به شکل رسمی بین سرویس های اطلاعاتی امنیتی دو کشور ترکیه و سوریه را در دستور کار قرار می دهد.

اگر چه برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که توافقنامه مزبور فقط بین سرویس های اطلاعاتی دو کشور امضا شده و چون به تصویب مجلس نرسیده وجاهت قانونی چندانی ندارد، اما مدافعین آدانا بر این باورند که یکی از کوچک ترین دستاوردهای این سند٬ اخراج عبدالله اوجالان از سوریه در دوران حیات حافظ اسد بوده که نهایتاً منجر به دستگیری اوجالان در کشور آفریقایی کنیا شده و نباید از اهمیت این همکاری گذشت.

مخالفین چه می گویند؟

احزاب مخالف اردوغان از مدت ها پیش بر این مساله اصرار می نمایند که ترکیه باید با سوریه رابطه برقرار کند.

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق در این مورد گفته است: چرا پیش تر اردوغان و اسد به شکل خانوادگی به پیک نیک می رفتند و مسئله ای بین آنها وجود نداشت؟ چرا نباید دوباره به همان ایستگاه بازگردید؟ توجه به اهمیت و اعتبار حاکمیت سیاسی سوریه و همچنین تامین ثبات و امنیت هر دو کشور٬ بر ما فرض می نماید که در سریع ترین زمان ممکن٬ سفیر به سوریه بفرستیم و روابط ما عادی گردد.

حزب جمهوری خلق تاکنون دو بار هیات رسمی به سوریه فرستاده و این هیات ها مستقیماً با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار نموده اند. این حزب همچنین به دنبال آن است که به زودی کنفرانسی را در خصوص بحران سوریه با حضور مهمانان رسمی دولت اسد در ترکیه برگزار کند.

همچنین حزب اسلام گرای سعادت نیز از دیگر احزابی است که در خصوص عادی سازی روابط آنکارا - دمشق دیدگاه ایجابی و توصیه به رابطه را در دستور کار قرار داده است.

این حزب که باقیمانده های حزب فضیلت و حزب رفاه به رهبری مرحوم نجم الدین اربکان نخست وزیر فقید اسلامگرای ترکیه است و به نوعی بر اردوغان و یاران او حق رفاقت قدیمی دارد٬ بر این باور است که باید به تنش با دمشق انتها داد.

چند روز پیش تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب سعادت شخصاً به دیدار اردوغان رفته و این موضوع را مجدداً طرح کرد.

تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب اسلام گرای سعادت، در یک گفت وگوی حضوری در کاخ بش تپه به رئیس جمهور ترکیه پیشنهاد نموده با بشار اسد دیدار کند.

رهبر سعادت در ادامه به اردوغان گفته است: آمریکا هزاران تریلی سلاح و مهمات در اختیار ی.پ.گ گذاشته و این موضوع، بسیار نگران نماینده است. تنها راه برای مقابله با این تهدید مهم، این است که شما با بشار اسد دیدار کنید. حتی اگر نمی خواهید دیدار مستقیم و رو در رو صورت بگیرد، ضروری است فردی را به عنوان نماینده خود، نزد او بفرستید.

همچنین دوغو پرینچک رهبر حزب وطن نیز از حامیان عادی سازی رابطه با سوریه است و تاکنون دو بار شخصاً به سوریه رفته و با اسد دیدار نموده است.

پرینچک پس از برگزاری نشست اخیر آنکارا گفت: بشار اسد عفو بیان کرد و پس از آن نیز وزارت امور خارجه سوریه برای نخستین بار در نامه به سازمان ملل و شورای امنیت٬ پ.ی.د و پ.ک.ک و نیروی سوریه دموکراتیک را یک گروه تروریستی و تجزیه طلب قلمداد نموده و مواضع ایران و روسیه در نشست آنکارا در خصوص ارتباط آنکارا با دمشق٬ فرصتی طلایی در اختیار رئیس جمهور ترکیه گذاشته، اما دولت هنوز از این فرصت استفاده ننموده است.

رهبر حزب وطن همچنین با تایید دیدگاه های روحانی و پوتین٬ گفته است: جناب روحانی از ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه صحبت کرد، اما طیب اردوغان٬ در خصوص منطقه امن و ایجاد گذرگاه آشتی صحبت کرد. کدام گذرگاه آشتی؟ این چیزی نیست مگر بن بست. چرا که در چنین تابلویی باز هم حاکمیت ملی و سیاسی سوریه نادیده گرفته می گردد. جناب پوتین هم اشاره کردند که باید حاکمیت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه حفظ گردد و به این کشور یاری کنیم تا با ترور بجنگد. اما دولت طیب اردوغان هنوز اهمیت مساله بها دادن به حاکمیت سیاسی سوریه را درک ننموده است.

ترکیه چه می گوید؟

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص عادی سازی رابطه با سوریه موضع قاطعانه ای نگرفته و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه نیز تاکنون در این مورد به شکل شفاف موضع گیری ننموده است، اما حالا چنین به نظر می رسد که اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ موضع خود را در این مورد معین نموده است.

دیروز عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه یک بار دیگر دولت سوریه را مورد اتهام قرار داده و به پیشنهاد مخالفین برای عادی سازی روابط بین آنکارا و دمشق پاسخ داد.

چلیک در این مورد٬ اتهامات و ادعاهای قبلی را تکرار نموده و گفت: در فضای سیاسی و رسانه ای ترکیه٬ طوری در خصوص روابط آنکارا - دمشق صحبت می گردد که گویی رژیم اسد رفتار خوب و مثبتی دارد و همه مسائل حل شده و تنها مسئله ای که بر زمین مانده٬ عادی سازی روابط ترکیه و سوریه است، اما چنین نیست. از 9 سال پیش٬ ترکیه بر این باور بوده که با توجه به شرایط حاکم بر تحولات سیاسی دنیا و خاورمیانه٬ رژیم سوریه باید مجموعه ای از اصلاحات سیاسی را در دستور کار قرار دهد. جناب اردوغان در سفر به دمشق به حکومت توصیه کرد که با انجام اصلاحات٬ مانع از بروز مشکل و تنش گردد. اما حکومت سوریه٬ به روی مردم خود سلاح کشید٬ نیروی هوایی را سراغ آنها فرستاد٬ جرایم غیرقابل بخشش انجام داد و دست به حملات شیمیایی زد. حالا برخی ها طوری صحبت می نمایند که گویی هیچکدام از این مسائل روی نداده و مشکل٬ قطع روابط ترکیه و سوریه است.

چلیک در ادامه اضافه کرد: حزب جمهوری خلق٬ به حزب عدالت و توسعه فشار آورده و می گوید: چرا با دولت اسد رابطه برقرار نمی کنید؟ ما هم از آنها می پرسیم: در شرایطی که مقصر اصلی تمام آن مسائل٬ رژیم سوریه بوده و تغییر رفتاری نیز در این رژیم ندیده ایم٬ چرا باید رابطه برقرار کنیم؟ ما باید طوری رفتار کنیم که در آینده٬ در خصوص تصمیمات و اقدامات کنونی٬ پیشانی مان سفید و قامتمان راست باشد و مورد اتهام قرار نگیریم. ممکن است به منظور حفظ جان مردم٬ بین مقامات امنیتی و نظامی دو طرف٬ دیدارهایی صورت بگیرد اما فراموش نگردد٬ چیزی که بتواند بازی را تغییر دهد٬ تصمیم ترکیه برای برقراری یا عدم برقراری ارتباط نیست. دنیا هم از مواضع ما حمایت نموده و فقط چند کشور٬ نگرش متفاوتی دارند. آن چه اهمیت دارد٬ عقب نشینی رژیم سوریه از قتل عام مردم کشورش است. همین حالا هم می بینید که در ماجری ادلب٬ اسد به توافق سوچی پایبند نیست و غیرنظامیان٬ کشته می شوند. بنابراین در شرایطی که باید فشار دنیای بر دولت سوریه بیشتر گردد٬ نمی فهمم چرا برخی ها می خواهند از داخل سیستم سیاسی ترکیه٬ یک مجرای تنفسی در اختیار رژیم سوریه بگذارند. این چیزها به نفع مردم سوریه هم نیست.

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه٬ از دوران شهرداری استانبول تاکنون در کنار اردوغان است. او همیشه یکی از چهره های قدرتمند این حزب بوده و بارها در مجلس و کابینه به عنوان نماینده و وزیر حضور داشته در جریان مذاکرات غزه نیز همراه با هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت٬ به عنوان مذاکره نماینده ارشد حضور داشت و سخنان او را باید به مثابه مواضع سیاسی حزب حاکم و دولت ترکیه تلقی کرد.

او در انتها سخنان خود٬ بر سه موضوع تاکید نموده است:

1.کوشش برای تکمیل روند اصلاح قانون اساسی سوریه.

2.انتها دادن به تحرکات ارتش سوریه در ادلب.

3.انتها دادن به حیات سیستم های خودگردان و دفاکتوی محلی پ.ک.ک در شمال سوریه.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه در حالی به پیشنهاد عادی سازی رابطه با دولت سوریه پاسخ داده که ترکیه در شرق فرات٬ همچنان در حال همکاری با آمریکا است و شواهد نشان می دهد که ترکیه هنوز هم به احتمال پیروزی طرح آمریکا خوشبین است و دست کم در شرایط فعلی٬ نمی خواهد گزینه عادی سازی روابط با دولت بشار اسد را بر روی میز بگذارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید