10 واقعیت جالب و دیوانه کننده در خصوص کروکودیل ها

خبرنگاران: سلطان بلامنازع و بی رقیب خزندگان دنیای امروزی بدون شکل کروکودیل ها هستند که حس ترس، الهام دریافت و میل به یادگیری بیشتر در خصوص خود را در انسان ها به وجود می آورند. این خزندگان که در مدخل رودخانه ها، آبراه ها و مرداب های آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، استرالیا، آسیا و آفریقا زندگی می نمایند دارای ویژگی هایی عجیب و غیرمعمول هستند که فراتر از قدرت ساده آن ها در شکار است.

10 واقعیت جالب و دیوانه کننده در خصوص کروکودیل ها

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی هایی جالب و باورنکردنی در خصوص بازماندگان تاریخ باستان آشنا کنیم؛ از اشک خوشمزه آن ها گرفته تا کروکودیل های نارنجی و خون آن ها که می تواند درمان بیماری ایدز باشد.

10. چشم کروکودیل دارای کریستال هایی است که نور مهتاب و ستارگان را منعکس می کند

اگر چه بیش از هر چیز دیگری این آرواره ها و دندان های ترسناک کروکودیل هاست که جلب توجه می کند، اما چشم کروکودیل ها نیز ویژگی های جالبی دارد. چشم کروکودیل ها به دلیل وجود کریستال های گوانین، در طول شب به شدت می درخشد. مردمک چشم عمودی و شکاف مانند کروکودیل در طول شب باز شده تا نور بیشتری را به درون خود بکشد و در طول روز نیز به همان حالت باریک و ترسناک باز می گردد. در حالی که چشم در طول شب نور ستارگان و ماه را به خود جذب می کند، کریستال های موجود در چشم به وسیله شبکیه این نور را تقویت و بازتاب داده که قدرت دید در شب کروکودیل را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

بدین ترتیب کروکودیل در شب نیز با همان قدرت روز شکار می کند. البته این موضوع اثری منفی نیز دارد، زیرا موقعیت مکانی کروکودیل را برای شکارچیان فاش می کند و بدین ترتیب کروکودیل های جوان بیشترین آسیب را از این قابلیت می بینند. بسیاری از شکارچیان کروکودیل، مانند انسان ها، از همین نقطه ضعف در طول شب برای شناسایی کروکودیل ها و شکار آن ها استفاده می نمایند. چشم کروکودیل در طول شب رنگی بسیار قرمز دارد و به راحتی معین است.

9. اشک تمساح

اشک تمساح موضوع افسانه های بسیاری بوده است که بسیاری از آن ها در سال های اخیر به اثبات رسیده اند. برای مثال نوعی فلج شدگی در صورت انسان وجود دارد که از آن با عنوان اشک های تمساح یاد می گردد. کایمن ها و تمساح ها هنگام غذا خوردن اشکی شیره ای و کف دار از چشم خود ترشح می نمایند و دانشمندان بر این باورند که این موضوع در اثر تقلای این خزندگان هنگام غذا خوردن و تنفس تند آن ها صورت می گیرد.

اشک تمساح از لحاظ ترکیبات درون آن با اشک انسان شباهت بسیاری داشته و به منظور مرطوب کردن و روغن کاری چشم ها فراوری می گردد. بدین ترتیب اصطلاح اشک تمساح چه در معنای بیماری فلج صورت و چه ضرب المثلی که اشک دروغین به اشک تمساح اطلاق می گردد نشان از شباهت اشک انسان و تمساح دارد. اینکه اشک تمساح هنگام غذا خوردن ایجاد می گردد و اشکی دروغین است نیز نقش مهمی در اطلاق اشک ریختن دروغین انسان ها به اشک تمساح دارد.

8. کروکودیل کوتوله

کروکودیل ها را به عنوان خزندگانی غول پیکر می شناسند که البته تا حدود زیادی نیز واقعیت دارد. کروکودیل آب شور بزرگ ترین خزنده زنده به شمار می آید در حالی که دیگر کروکودیل ها اغلب طولی چند متری دارند. با این وجود در باتلاق های آفریقا نوعی کروکودیل وجود دارد که نه تنها خیلی کوچک هستند بلکه حتی در مقایسه با بعضی مارمولک ها نیز جثه قابل توجهی ندارند. در مقایسه با کروکودیل های قاتلی مانند کروکودیل آب شور یا کروکودیل رود نیل، این مینی کروکودیل ها اغلب تنها تا 1.5 متر رشد نموده و وزن بعضی از نمونه های بالغ آن ها از 18 کیلوگرم نیز فراتر نمی رود.

با این وجود این کروکودیل ها بسیار تهاجمی بوده و به حیواناتی بسیار بزرگتر از خود نیز حمله می نمایند. دندان های آنان بسیار تیز و بلند بوده و سیستم دندان هایشان از دهانشان نیز فراتر می رود. برای دور نگه داشتن شکارچیان و جبران جثه کوچکشان، این نوع کروکودیل دارای صفحاتی شبیه زره روی پشت و سر خود است. با این وجود شکار برای مصارف غذایی توسط انسان ها باعث کاهش قابل توجه جمعیت این نوع کروکودیل شده است.

7. مینی تمساح های در خطر انقراض چین

چین خانه دومین و کمتر شناخته شده ترین دو گونه تمساح امروزی است. در حالی که کروکودیل ها انواع مختلفی داشته و از 14 گونه زنده تشکیل شده اند، تنوع زیستی تمساح ها (alligator) بسیار کمتر است. تمساح چینی به عنوان تمساحی که برای انسان بسیار بی آزار و در مقابل شکارچیان دیگر به خوبی مسلح است شناخته شده و در طول تاریخ این کشور به خوبی مورد آنالیز قرار گرفته است. در گذشته تعداد زیادی از این خزندگان در چین وجود داشت، اما به دلیل دخالت انسان ها اکنون در خطر انقراض قرار دارند.

طول این خزنده به ندرت به 1.5 متر می رسد، اما به دلیل ساختار بدنی محکم و قدرتمندش به خوبی در برابر شکارچیان طبیعی اش توانمند است. این نوع تمساح برخلاف تمساح های آمریکایی و دیگر کروکودیل ها، حتی در زیر شکم نیز دارای پولک های محکمی است که از آن در برابر حمله شکارچیان محافظت می کند. حتی پلک بالایی آن ها نیز دارای صفحاتی استخوانی است. رژیم غذایی تمساح چینی نیز متفاوت است و اگر چه ارتباطاتی بین این حیوان و اژد های افسانه ای وجود دارد، اما ساختار دندانی آن برای تغذیه از سخت پوستانی مانند صدف و دیگر دو کفه ای ها مناسب است.

6. کروکودیل های نارنجی

در سال 2008، در آفریقای مرکزی نوعی کروکودیل بسیار منحصربه فرد مشاهده شد. در کشور گابن مشاهده شد که کروکودیل های کوتوله ای که در غار های تاریک زندگی می نمایند از خفاش و ملخ تغذیه نموده و پولک های نارنجی رنگی دارند. آزمایشات ژنتیکی نشان داد که DNA این گونه با دیگر کروکودیل ها متفاوت است. جالب اینکه معین شد این گونه در حال تبدیل شدن به یک گونه جدید بوده و محققان می توانستند هر گام از این تغییر و تحول را مشاهده نمایند. سرعت این جهش بسیار غیرمعمول بود، اما بدون شک از زیستگاه تاریک و انزواگرایی شان نشأت می گرفت.

علت تغییر رنگ این نوع کروکودیل به مدفوع خفاش ها بازمی گشت. خفاش ها مدفوع خود را به درون آب انداخته که باعث فراوری مقادیر زیادی اوره می گردد، ماده شیمیایی که باعث برنزه شدن پوست کروکودیل ها می گردد. همچنین همین موضوع نارنجی تر بودن کروکودیل های مسن تر را نیز توجیه می کند. موضوع از این قرار است که تنها کروکودیل های جوانتر برای فراوری مثل به بیرون از غار می روند، زیرا به گیاهان در حال فساد برای تخم گذاری احتیاج دارند، چیزی که در داخل غار ها وجود ندارد.

5. سرکوب نماینده ویروس

HIV

به گفته محققان، کلید درمان بیماری HIV و بیماری های دیگر مقاوم به آنتی بیوتیک ممکن است در خون کروکودیل ها نهفته باشد. در سال 2019 تحقیقی صورت گرفت که نتایج بسیار حیرت انگیزی داشت. کروکودیل ها هنگام مبارزه جراحات کشنده ای به یکدیگر وارد می نمایند، اما علیرغم زندگی در آب هایی که پر از باکتری های کشنده هستند، این زخم ها به سرعت و بدون ایجاد مشکل جدی التیام می یابند. محققان که نسبت به این استقامت باکتریایی قابل توجه کنجکاو شده بودند به آزمایش نمونه های خونی کروکودیل ها پرداخته و دو سرم تهیه کردند و در ادامه عوامل مرگباری را در این سرم ها وارد نمودند.

این سرم ها که به طور جداگانه از خون انسان و کروکودیل ساخته شده بودند در معرض 23 نوع باکتری قرار دریافتد. نتایج نشان می داد که سرم انسانی می تواند تنها 8 نوع باکتری را از بین ببرد، اما سرم کروکودیل به سرعت تمامی باکتری ها را از بین برد، حتی باکتری مرگبار استافیلوکوکوس اورئوس. حتی این سرم توانست ویروس HIV را به مقدار قابل توجهی در خون انسان کوچک و تضعیف سازد. همچنین، زمانی که سلول های انسانی در هنگام حضور خون کروکودیل با ویروس HIV آلوده شد، این ویروس ها به سرعت سرکوب شدند.

4. پولک های روی بدن کروکودیل گرمای خورشید را پخش می نمایند

سازش های کروکودیل ها با شرایط محیطی و اطرافشان پرشمار است و هر ویژگی قابل مشاهده ای که در آن ها دیده می گردد مزیتی قابل درک دارد، به ویژه فلس ها یا پولک هایی که عموماً در میان این نوع خزندگان دیده می گردد. پولک های روی پشت این خزندگان در طول روز و زیر نور خورشید باعث گرم شدن رگ های خونی شده و علیرغم خونسرد بودن، باعث می گردد که کروکودیلی ها بتوانند در طول روز فعال و گرم باشند. این بدان معناست که بدن این خزندگان گرما فراوری نمی کند و برای گرم نگه داشتن خود به منابع گرمایی محیطی احتیاجمند است.

این پولک ها حاوی استخوان هایی شبیه قطعات عایق هستند که اوستودرم نامیده شده که معین ترین آن ها پولک های برجسته روی پشت حیوان هستند. این پولک ها پر از رگ های خونی بوده که شامل شبکه ای بزرگ از مویرگ ها بوده که خون را در راستا این پولک های داغ شده به جریان انداخته، گرما را از خورشید گرفته و سپس این خون گرم را به دیگر نقاط بدن کروکودیل منتقل می نمایند تا بدین ترتیب گرمای بدن او حفظ گردد. در واقع این پولک ها نقش صفحات خورشیدی را برای کروکودیل داشته که به آن ها امکان می دهند در شرایط دمایی مختلف به فعالیت ادامه دهند.

3. کروکودیل ها می توانند به شکل عمودی نیز حمله نمایند

کروکودیل ها در ظاهر بسیار سنگین و بدترکیب به نظر می رسند، اما در عمل می توانند سرعتی صاعقه وار داشته باشند و با استفاده از پا های عضلانی خود در هنگام تماس با زمین، به سرعت به سمت شکار خود حمله ور شوند. بدین ترتیب حتی جانوران بزرگ و سریع نیز ممکن است در مقابله با کروکودیل غافلگیر شوند. یکی دیگر از نقاط قوت آن ها از دم بزرگشان ناشی می گردد که با فشار دادن آن به کف رودخانه می توانند مقدار قابل توجهی به هوا بپرند.

کروکودیل ها به یک سیستم بینایی دوچشمی شبیه انسان ها و جغد ها مجهز بوده و می توانند با دقتی باورنکردنی و استفاده از انطباق نوری هدف، فاصله خود تا آن را به شکلی دقیق تخمین بزنند. در ادامه تکان های دم سینوسی شان می تواند آن ها را چندین متر به هوا پرتاب نماید. بار ها دیده شده که کروکودیل های آب شیرین در استرالیا به هوا پریده و خفاش های بزرگ را در هوا شکار نموده اند.

2. استفاده کروکودیل از ابزار ها برای شکار همراه با فریب

استفاده جانوران از ابزار ها باعث جلب توجه محققان شده است که نشان می دهد خط فاصل بزرگ میان انسان و دیگر گونه های جانوری چندان نیز بزرگ نیست. نخستی ها، سگ های آبی و حتی حواصیل ها از ابزار های خاص برای اهداف مختلف استفاده می نمایند، اما از آن جالبتر اینکه بعضی از کروکودیل ها نیز از ابزار اطرافشان استفاده هوشمندانه می نمایند. محققان شاهد استفاده کروکودیل ها از تکه های چوب برای گول زدن پرندگان و شکارشان بوده اند.

کروکودیل های ماگر که در هند یافت می شوند مقداری چوب را روی بینی خود جمع نموده و سر خود را زیر آب نگه می دارند و جالب اینکه این موضوع تنها در فصل تخم گذاری پرندگان دیده می گردد. وقتی که پرندگان با تصور یک لانه تازه شکل گرفته به این تکه های چوب جلب می شوند، کروکودیل ها آن ها را شکار می نمایند. کروکودیل های آمریکایی نیز در فصل تخم گذاری به همین روش شکار می نمایند.

1. کروکودیل ها می توانند از درختان بالا بروند

وقتی به جانوران درخت زی فکر می کنید شاید کروکودیل ها آخرین گونه جانوری باشند که به ذهنتان خطور نماید. اما کروکودیل ها می توانند تا نوک درختان بالا بروند. بر اساس تحقیقات دانشمندان در آفریقا، استرالیا و آمریکای شمالی و جنوبی، دست کم 4 گونه کروکودیل در این مناطق می توانند از درختان بالا بروند که کروکودیل آب شور و آب شیرین از آن جمله بودند. محققان بر این باورند که توانایی بالا رفتن از درختان علیرغم جسم ظاهراً بدقواره شان، نشان از قدرت بالای بدنی این خزنده و توانایی انطباق آن با شرایط محیطی داشته و می تواند برای گرم نگه داشتن بدن در طول روز انجام گیرد.

در واقع در مناطقی که فضای کمتری برای آفتاب دریافت در روی زمین وجود دارد، تعداد کروکودیل هایی که بالای درختان دیده می شوند بیشتر است. همچنین این قابلیت به کروکودیل های امکان می دهد که شکار های خود و حتی دشمنانشان را بهتر و بیشتر تحت نظر داشته باشند. کروکودیل نمی تواند از بالای درخت روی سر شکار خود بپرد، اما دید خوبی نسبت به آن پیدا نموده و می داند که چگونه آن را تعقیب کند.

منبع: listverse

منبع: برترین ها

به "10 واقعیت جالب و دیوانه کننده در خصوص کروکودیل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 واقعیت جالب و دیوانه کننده در خصوص کروکودیل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید