12نکته درباره نخست وزیر جدید انگلیس

بوریس جانسون هفتادوهفتمین نخست وزیر تاریخ بریتانیا خواهد بود. شاید بتوان نزدیکی ترامپ - جانسون را با رابطه واشنگتن - لندن در دوره تاچر - ریگان در دهه 1980 میلادی مقایسه کرد.

12نکته درباره نخست وزیر جدید انگلیس

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران نوشت: انتخاب این سیاستمدار جنجالی بریتانیا از مدت ها پیش قابل پیش بینی بود. رقیب او در انتخابات داخلی حزب محافظه کار، جرمی هانت، وزیر خارجه کنونی بریتانیا بود که نصف جانسون رای آورد و بدین ترتیب رسما جانسون با حضور در کاخ باکینگهام و دریافت حکم از ملکه بریتانیا، به مقام نخست وزیری بریتانیا خواهد رسید.

درباره نخست وزیر جدید بریتانیا نکات زیر قابل توجه است:

1- او زاده شهر نیویورک آمریکاست (در سال 1964) و 55 سال سن دارد و تا سال 2016 تابعیت آمریکایی - بریتانیایی داشته است اما در سال 2016 از تابعیت آمریکایی خود صرف نظر کرد.

2- او فعالیت سیاسی و اجتماعی خود را در سال 1987 و در کسوت یک روزنامه نگار در روزنامه تایمز بریتانیا شروع کرد و بعد از اخراج از این روزنامه به روزنامه دیلی تلگراف رفت و مدتی را در آن روزنامه به کار مشغول بود.

3- جانسون از سال 2001 و از زمان راه یابی به مجلس بریتانیا به طور رسمی وارد دنیای سیاست شد. او از ابتدا در قالب حزب محافظه کار فعالیت نموده اما رویکردی لیبرال دارد و در دسته بندی های داخلی سیاسی یک لیبرتارین محسوب می گردد.

4- او 4 فرزند دارد که حاصل دو ازدواج پیشین او هستند اما در حال حاضر متاهل نیست و با شریک زندگی خود در رابطه است که ماه پیش ماجرای دعوای احتمالی آنها در رسانه های بریتانیایی خبرساز شد.

5- جانسون دستی نیز در تاریخ نگاری دارد و بورسیه ای مطالعاتی برای تحصیل در حوزه آنالیز متون کلاسیک دارد. او مدرک لیسانس دانشگاه آکسفورد بریتانیا را دارد.

6- پدر پدربزرگ بوریس جانسون، علی کمال، آخرین وزیر کشور دولت عثمانی بوده است که پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی به دلیل این که مدتی مصطفا کمال پاشا (از رهبران انقلابی جوان موسس جمهوری نوین ترکیه) را دستگیر و زندانی نموده بود، از ترکیه گریخته و به بریتانیا رفت و در آنجا نام خانوادگی خود را تغییر داد. بنابراین جانسون علاوه بر این که یک بریتانیایی است، ریشه ترکیه ای نیز دارد.

7- نظرات و دیدگاه های خاص جانسون درباره موضوعات مختلف داخلی و خارجی بریتانیا همیشه جنجال ساز بوده است. برای مثال او با این که مخالف ممنوع کردن پوشش برقع بعضی زنان مسلمان در بریتانیاست اما بارها این نوع پوشش را تحقیر و آن را خنده دار توصیف نموده است. او زنان برقع پوش را به صندوق پست و دزدان نقاب دار بانک تشبیه نموده است.

8- اظهارات ادعایی پیشین او درباره نقش اسلام در عقب ماندگی کشورهای مسلمان هم جنجال ساز شده بود.

9- جانسون در کنار نایجل فاراژ (سیاستمدار ملی گرای بریتانیایی) از رهبران و هوادار کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) است. او پس از تصویب همه پرسی برگزیت در سال 2016 به مدت 2 سال در سمت وزارت امور خارجه بریتانیا مشغول به کار شد و پس از این که طرح برگزیت به در بسته خورد به نشانه اعتراض به سیاست های ترزا می (نخست وزیر مستعفی بریتانیا) در زمینه مذاکرات بی نتیجه با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، از مقام خود استعفا کرد.

10- او در فاصله سال های 2008 تا 2016 نیز در سمت شهردار لندن فعالیت می کرد. المپیک لندن در سال 2012 در زمان شهرداری او برگزار گردید.

11- جانسون روابط نزدیکی با ترامپ دارد و ترامپ بارها او را ستایش نموده و از نخست وزیری او حمایت نموده است. انتظار می رود در دوران جانسون روابط دو متحد سنتی ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به نزدیک ترین حالت خود بازگردد. شاید بتوان این نزدیکی را به دوره تاچر - ریگان در دهه 1980 میلادی تشبیه کرد. از این منظر شاید به قدرت رسیدن او خبر خوبی برای ایران نباشد.

12- از زمان ایجاد پست نخست وزیری در نظام سیاسی بریتانیا در قرن هجدهم (در سال 1721 و در دوران پادشاهی جورج اول) بوریس جانسون، هفتادوهفتمین نخست وزیر تاریخ بریتانیا خواهد بود. از زمان خاتمه جنگ دوم جهانی نیز (پس از نخستین دوره نخست وزیری وینستون چرچیل از سال (1940 تا 1945)، جانسون شانزدهمین نخست وزیر تاریخ معاصر بریتانیا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "12نکته درباره نخست وزیر جدید انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12نکته درباره نخست وزیر جدید انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید